26 Eylül 2016 Pazartesi

Kredi Kartlarına 72 Ay Taksit İmkanı Geldi

Tüketiciye yeni kredi kartı ve tüketici kredisi düzenlemesiyle toplamda 17.5 milyar liralık borç yapılandırılacak. Borçlar 21 Eylül'de Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) alınan kararlar ile bir defaya mahsus taksitlendirilecek.

Kredi kartı ve tüketici kredisi bakiyelerini ödemekte zorlanan vatandaşların borçlarının 72 ay vadeyle yapılandırılmasına ilişkin karar kapsamında 17.5 milyar liralık borç yapılandırılmayı bekliyor. Borçlar 21 Eylül'de Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) alınan kararlar ile bir defaya mahsus taksitlendirilecek.

İhtiyaç kredilerinin borç bakiyelerinin de borçlu tarafından talep edilmesi durumunda yeniden yapılandırılabilmesine imkân sağlanacak.

22.1 MİLYONU İLGİLENDİRİYOR

BDDK verilerine göre, takipteki ihtiyaç kredileri 10.3 milyar lira ve takipteki bireysel kredi kartları 7.2 milyar liraya kadar çıkıyor.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nin Temmuz 2016 verilerine göre, bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan ihtiyaç ve diğer krediler 19.3 milyon kişiyi, bireysel kredi kartları ise 22.1 milyon kişiyi oluşturuyor.

SEKTÖR OLUMLU KARŞILIYOR

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, kredi kartlarında 9 ay olarak uygulanmakta olan genel taksit sınırının 12 aya çıkarıldığını anımsatarak, "Tedbirlere ilişkin düzenlemelere son halinin verilmesini yakından takip ediyoruz. Açıklanan bu düzenleme planlarının ülkemiz ekonomisini canlandırmak üzere olumlu katkılar yapması beklenmektedir" dedi.

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Bülent Taban ise EKK'nin kararlarını olumlu karşıladıklarını belirterek, "Özellikle kredi kartı taksit sayısının 12'ye kadar çıkartılması, tüketici kredilerinin 48 aya çıkması ve konut kredilerinde peşinat oranının yüzde 20'ye çekilmesi bireysel müşterilerin finansal ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılamasını sağlayacaktır" diye konuştu.

DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Ayşenur Hıçkıran ise "Kredi kartlarında taksit sayısının artışı limit kullanım oranlarını da artırarak kredi kartı kullanılabilir limitlerinin azalmasına yol açacaktır. Taksit sayısının uzaması ile birlikte de kredi kartı asgari ödeme limitlerinin yüzde 40'tan aşağıya çekilmesiyle pozitif etki katlanarak artacaktır" dedi.

Kaynak: Sabah

Fetö'dan Şevket Kahraman Göz Altına Alındı

Bolu'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan, aralarında örgütün 'il sorumlusu' olduğu iddia edilen Şevket Kahraman'ın da bulunduğu 8 kişi adliyeye sevk edildi.

2014 yılının Nisan ayında Bolu'dan ayrılan, önceki 'il sorumlusu' Cuma Kartal'ın yerine görevlendirilen ve örgüte bağlı bir okulda edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Şevket Kahraman, geçen 10 Eylül’de Kırklareli'nin Babaeski İlçesi’nde babasının evinde saklanırken yakalandı.

Kaçak yollarla Makedonya'ya gitmek için görüşmeler yaparken gözaltına alınan Şevket Kahraman'ın, 15 Temmuz darbe girişiminde Bolu'daki FETÖ üyelerine, "Sokağa çıkın, kendinizi belli etmeyin" çağrısı yaptığı öğrenildi.

Örgütün kriptolu mesajlaşmı programı 'Bylock' uygulamasını kullanan Şevket Kahraman ve diğer 7 kişinin Emniyet'teki işlemleri tamamlandı. Şevket Kahraman ile birlikte Bank Asya Bolu Şubesi Müdürü Mücahit E., iş adamları Ali C., İsmail C., esnaf ve akademisyenlerin bulunduğu 8 kişi adliyeye sevk edildi.

Şüphelilerin savcılıktaki sorgusu sürüyor.

Önceki 'il sorumlusu' Cuma Kartal'ın ise arandığı belirtildi.

Onur Özbizerdik Cezaevine Gönderildi

Eski emniyet müdürü Adil Serdar Saçan’ı darp ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Alaattin Çakıcı’nın üvey oğlu Onur Özbizerdik tutuklandı.

Asayiş Şube Müdürlüğü, Gasp Büro Amirliğinde geceyi geçiren Onur Özbizerdik, saba hsaat 09.45 sıralarında Adliyeye götürülmek üzere binadan çıkarıldı. Arkadan kelepçelenerek Gayrettepe’de bulunan Emniyet binasından dışarı çıkarılan Onur Özbizerdik, herhangi bir şey söylemeden kendisini adliyeye götürmek için bekleyen polis aracına bindi. Onur Özbizerdik, Çağlayan Adalet sarayına götürüldü.

İŞTE İFADESİ

Gasp Büro Amirliğinde olayla ilgili ifadesi alınan Onur Özbizerdik "Olay günü aslında alkol almayacaktım.Ancak arkadaşlarımın ısrarıyla alkol aldım. Alkolün etkisiyle ne yaptığımı tam olarak hatırlamıyorum. Adil Serdar Saçan’la herhangi bir problemim yok.

Zaten onunla kavga ettiğimi dahi hatırlamıyorum. Onunla kavga ettiğimi ve neler yaptığımı beni gözaltına alan polisler öğrendim" dedi.

Beşiktaş-Dinamo Kiev Hakemi Belli Oldu

UEFA Şampiyonlar Ligi B Grubu'nda Beşiktaş ile Dinamo Kiev arasında oynanacak karşılaşmayı Felix Zwayer yönetecek.


UEFA Şampiyonlar Ligi B Grubu ikinci haftasında Beşiktaş ile Ukrayna temsilcisi Dinamo Kiev arasında oynanacak maçı Almanya Futbol Federasyonundan Felix Zwayer yönetecek.

Türkiye Futbol Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, 28 Eylül Çarşamba günü Vodafone Arena'da saat 21.45'te başlayacak mücadelede Almanya Futbol Federasyonundan Felix Zwayer düdük çalacak.

Maçta, Thorsten Schiffner ve Marco Achmüller yardımcı hakem olarak görev alırken, ilave yardımcı hakemlik görevini Daniel Siebert ve Sascha Stegemann yapacak.

Karşılaşmanın dördüncü hakemi ise Markus Hacker olacak.